Historie Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv (dále jen Ústav) se odvíjí od roku 1955, kdy bylo veterinárním odborem ministerstva zemědělství a výživy zřízeno ”Kontrolní oddělení” při Biovetě v Ivanovicích na Hané (Dr. Rossi). Organizační začlenění Kontrolního oddělení zůstalo v rámci Biovety až do roku 1959. V tomto roce (dnem 1. 5.) bylo přejmenováno na ”Státní kontrolní laboratoř veterinárních biopreparátů” (Dr. Malhocký).
Od 1.1.1960 byla Státní kontrolní laboratoř vyčleněna z Biovety Ivanovice a zařazena jako ”Odbor kontroly veterinárních biopreparátů a léčiv” do Státního veterinárního ústavu (v rámci Státní veterinární správy) Praha.
Odbor se skládal z/ze:
- sekce kontroly biopreparátů se sídlem v Ivanovicích na Hané, kde bylo též vedení odboru,
- sekce kontroly léčiv, umístěné nejprve v objektu veterinární fakulty Vysoké školy zemědělské v Brně, později v objektu Výzkumného ústavu veterinárního lékařství,
- detašovaného pracoviště pro Slovensko se sídlem v Nitře,
- oddělení kontroly SLAK se sídlem v Terezíně.
Po reorganizaci SVÚ a vytvoření Ústředního státního veterinárního ústavu (ÚSVÚ) byl Odbor kontroly veterinárních biopreparátů a léčiv přejmenován na ”Státní kontrolu biopreparátů a léčiv” (SKBL) a zařazen jako zálohová organizace do ÚSVÚ Praha (Dr. Malhocký).
Při reorganizaci veterinární služby v roce 1968 byl zřízen ”Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv” (ÚSKVBL) jako rozpočtová organizace, přímo řízená SVS MZVž ČSR. Umístění jednotlivých sekcí – odborů – zůstalo nadále rozmístěné ve výše uvedených lokalitách (Brno, Ivanovice, Terezín, Nitra).
Při federálním státoprávním uspořádání byl dnem 1.1.1969 z pracoviště v Nitře zřízen samostatný ”Ústav štátnej kontroly veterinárných biopreparátov a liečiv” v Nitře s pravomocí pro Slovensko, řízený přímo ŠVS MPVž SSR.
Pracoviště Ústavu (ÚSKVBL) byla v té době stále rozmístěna na různých místech tj. odbor biopreparátů v Ivanovicích, odbor léčiv v Brně (VÚVeL), odd. SLAK v Terezíně a vedení ústavu včetně ekonomického úseku v Brně na ulici tř. kpt. Jaroše, později na ulici Rokytova.
V roce 1974 byla zahájena stavba nového ústavu v Brně - Medlánkách, kde po dokončení výstavby v roce 1977 byla soustředěna všechna pracoviště ústavu a kde je ústav do dnešního dne (Dr. Malhocký, Doc.Dr. Hera).
Od 1.1.1998 byl Ústav zřízen zákonem č. 79/1997 Sb., o léčivech a o změnách a doplnění některých souvisejících zákonů jako správní úřad.
Od 31. 12. 2007 byla působnost Ústavu jako správního úřadu s celostátní působností upravena v § 16 zákona č. 378/2007 Sb. o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů.
Druhý článek!!
Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv
Ústav nezávisle hodnotí a sleduje účinnost, bezpečnost a kvalitu veterinárních léčivých přípravků. Svojí činností směřuje k zvýšení dostupnosti a bezpečnému používání účinných a kvalitních léčiv ve veterinární praxi a k informovanosti široké veterinární obce. Díky rozsahu své činnosti má jedinečný rozhled v oblasti
- vývoje veterinárních léčiv
- hodnocení rizik spojených s používáním léčiv
- sledování účinnosti, kvality a bezpečnosti veterinárních léčivých přípravků
Ústav pracuje nezávisle a v rozsahu své působnosti se snaží vytvářet vědeckou oporu v oblasti registrace a používání veterinárních léčivých přípravků a přinášet všechny potřebné informace jak pro žadatele o a držitele registračních rozhodnutí, tak veterinární specialisty, odborníky zabývající se bezpečností potravin živočišného původu a zástupce různých oborových či zájmových asociací, či organizací.
Prioritami ústavu je pracovat a komunikovat transparentně se všemi příslušnými partnery a poskytovat veřejně dostupné informace, na které má veřejnost, a to nejen veterinární nárok, přímo na webové stránce ústavu.
Proto jsme pro vás připravili seznamy registrovaných veterinárních léčivých přípravků.
Po dohodě s KVL vás informujeme např. o způsobech používání kaskády, či seznamech látek nezbytných pro léčbu koňovitých. Nelze zapomenout ani na upozornění týkající se specifik zakázaných látek a další důležité aspekty používání léčiv.
Obdobným, i když přece jen mírnějším způsobem, ústav spravuje i VP (veterinární přípravky) a VTP (veterinární technické prostředky).
Jsme si vědomi, že některé informace mohou chybět, proto Vás žádáme o Vaše připomínky, které nám pomohou odstranit nedostatky, či doplnit patřičné údaje. K tomuto účelu prosím využijte formuláře „Zlepšete si USKVBL“.